Nasza hodowla została wyróżniona 1 miejscem na
11 Międzynarodowych Targach w Poznaniu w 2008r. w kategorii Ptactwo Łowne. zobacz galerię z targów »
Bażant Z łaciny (Phasianus colchicus L., 1758; dawniej również P. cochlinus) - średni, zasadniczo osiadły (choć samce mogą koczować) ptak z rodziny kurowatych, zamieszkujący deltę Wołgi, Kaukaz i Zakaukazie oraz pas od Iranu po Mandżurię i północną część Półwyspu Indochińskiego. Introdukowany w całej Europie (na południu już w... więcej
Kuropatwa Z łaciny (Perdix perdix ) - osiadły ptak z rodziny kurowatych, zamieszkujący niemal całą Europę oraz Azję Środkową. W górach może osiągać 2500 m n.p.m. ( w Tatrach do 1700 m n.p.m.). Wprowadzona przez człowieka do Ameryki Północnej. Populacja podlega znacznym wahaniom, liczebność ptaków zależy od ostrości zimy i pogody w... więcej
projekt i wykonanie Arena Internet

Kuropatwa

Z łaciny (Perdix perdix ) - osiadły ptak z rodziny kurowatych, zamieszkujący niemal całą Europę oraz Azję Środkową. W górach może osiągać 2500 m n.p.m. ( w Tatrach do 1700 m n.p.m.). Wprowadzona przez człowieka do Ameryki Północnej. Populacja podlega znacznym wahaniom, liczebność ptaków zależy od ostrości zimy i pogody w czerwcu i lipcu, gdy wykluwają się pisklęta, które są bardzo wrażliwe na przemoknięcie i wychłodzenie.

Cechy gatunku
Słabo zaznaczony dymorfizm płciowy. Głowa i kark oliwkowoszare, policzki rude. Wierzch ciała szarobrunatny ze słabo zaznaczonymi rdzawymi i czarnymi poprzecznymi pręgami. Na barkach i skrzydłach niewielkie podłużne białe plamy. Spód i boki ciała szare z delikatnym, falistym rysunkiem, na bokach pionowe, szerokie rdzawe pręgi. Na białym brzuchu rdzawa plama w kształcie podkowy (u samic mniej wyraźna, często niekompletna). Sterówki rdzawobrązowe, lecz środkowa para szarobrunatna. Lotki płowe z rdzawymi plamami. Za okiem naga, pokryta brodawkami skóra, szczególnie rzucająca się w oczy w okresie godowym.

Wymiary średnie
dł. ciała ok. 29-35 cm rozpiętość skrzydeł 52-57 cm waga ok. 350-450 g.

Biotop
Pola z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami.

Gniazdo
Na ziemi, dobrze ukryte między roślinami. Podczas wysiadywania w przypadku niebezpieczeństwa zrywa się dopiero w ostatniej chwili.

Jaja
Wyprowadza jeden lęg w roku. W kwietniu lub maju składa 10 do 20 (bardzo rzadko do 24) jaj. Zdarza się, że po stracie lęgu wyprowadzany jest drugi (najpóźniejsze to sierpniowe).

Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres 23-25 dni przez obydwoje rodziców.

Pożywienie
Pokarm roślinny, latem uzupełniany przez owady. Bezkręgowce stanowią podstawę diety piskląt.

Ochrona
gatunek łowny (okres polowań: 11 września - 25 października. W drodze odłowów można kuropatwę pozyskiwać do 15 stycznia).
Tel. kom.:
+48 606 124 445
E-mail:


zobacz mapkę »